Prezentacja techniczna – montaż uszczelki zewnętrznej

Automated Industrial Systems, Inc. (AIS) zostało założone w 1977 jako producent maszyn na indywidualne zamówienie. W niedługim czasie od powstania, AIS stwierdziło, że istnieje zapotrzebowanie na szybszy, bardziej niezawodny montaż zewnętrznych O-ringów na różne rodzaje części.

 

Nasza pierwsze maszyny do O-ringów ASP zostały wyprodukowane w roku 1978, i od tego czasu AIS niezmiennie rozwija technologię niezbędną do montażu O-ringów w otoczeniu produkcyjnym.  W ciągu ostatnich dwóch dekad seria ASP maszyn do montażu O-ringów stała się uznaną metodą zakładania O-ringów w większości zakładów głównych producentów.  Wyprodukowano ponad 1.200 maszyn.

 

Maszyny ASP dostępne są w wielu modelach i rozmiarach do wielu zastosowań.  Podstawowe zalety tej maszyny obejmują:

 

Prędkość – jeden operator może normalnie uzyskać prędkość 50 instalacji na minutę.  Okazało się to być kilka razy szybciej niż w przypadku metod ręcznych używanych tradycyjnie w wielu zakładach.

 

Elastyczność – jedną maszynę można wyposażyć w dodatkowe oprzyrządowanie w celu obsługi różnych rodzajów części i O-ringów.  Wymiana oprzyrządowania jest łatwa i można ją przeprowadzić w kilka minut.

 

Niezawodność – maszyny do zakładania O-ringów ASP udowodniły, że są wysoce niezawodnym urządzeniem produkcyjnym, wymagającym niewielkiej konserwacji. Większość maszyn wyprodukowanych dwadzieścia lat temu jest wciąż używanych do produkcji.  Na życzenie, AIS dostarcza wyczerpującą listę użytkowników.

 

Jakość – ponieważ O-ring jest wsuwany na część i nigdy nie jest skręcany lub zwijany, nie może też zostać  uszkodzony.

 

Ergonomia – maszyna jest tak zaprojektowana, by wymagała minimalnej siły i ruchu operatora.

 

Automatyka – po dołożeniu standardowych modułow automatyki, maszyny ASP mogą z łatwością zostać zintegrowane z istniejącymi liniami produkcyjnymi lub z całkowicie automatycznymi maszynami montażowymi. Mamy długą historię doskonałej współpracy z wieloma wiodącymi producentami maszyn  montażowych.

 

Do 6-krotnie szybszy montaż niż montaż ręczny…

...przy użyciu maszyny do zakładania O-ringów ASP-1.

 

Seria ASP maszyn do zakładania O-ringów i uszczelnień są to półautomatyczne systemy zakładające zewnętrzne O-ringi i uszczelnienia na części.  Maszyny wykorzystują wibracyjny zbiornik podający, zapewniający stałe podawanie O-ringów i uszczelek do głowicy montażowej i trzpienia.  Za pomocą zwykłego pchnięcia trzpienia maszyna automatycznie zakłada O-ring lub uszczelkę na część. Maszyna następnie podaje nową uszczelkę do umieszczenia na kolejnej części.

 

Maszyna ASP może zakładać O-ringi, uszczelki teflonowe, X-ringi, uszczelki U-Cup, uszczelki wargowe, oraz metalowe pierścienie zatrzaskujące na różne rodzaje części.  Maszyny mogą zakładać uszczelki o średnicy do 3”, z prędkoscią do 55 części na minutę.

 

Standardowe maszyny do zakładania O-ringów i uszczelnień ASP produkowane przez AIS składają się z dwóch głównych elementów, korpusu i głowicy montażowej.

Korpus – korpus ASP składa się z wibracyjnego zbiornika podającego, elektronicznej skrzynki
ASP Chassis - (Capable of accepting multiple installation heads.)
sterowania, systemu smarowania korpusu ASP (do którego można zamontować wiele głowic montażowych) i wszystkich mechanizmów niezbędnych do obsługi maszyny.  Komponenty te są montowane na kompaktowej płycie fundamentowej.

System smarowania wbudowany w ASP zapewnia, że uszczelka ślizga się, a nie zwija, z trzpienia na część.  Standardowy system smarowania może pracować z różnymi środkami smarnymi o lepkości pomiędzy 50 a 350 centistoke. Smar o większej gęstości musi podlegać oddzielnej ocenie.  Niektóre standardowe środki smarne obejmują alkohol, płyn hamulcowy, olej mineralny, olej silnikowy, olej poliglikolowy, olej silikonowy, olej do przekładni i olej roślinny.

Należy podkreślić, że system smarowania został zaprojektowany do zapobiegania zwijania się uszczelki podczas montażu.  Jego przeznaczeniem nie jest dokładne smarowanie uszczelki.

Głowica montażowa – głowica montażowa jest częścią maszyny, która zakłada O-ring lub uszczelkę na
ASP Installation Head
część.   Jest ona dostosowana do indywidualnego rozwiązania.  Dzięki zakupowi dodatkowego zespołu głowic można montować O-ringi o różnej wielkości przy użyciu tego samego korpusu maszyny.

Głowica montażowa składa się z rynny podajnika, płyt wewnętrznych, trzpienia i zestawu szczęk ściągających.  O-ringi przenoszone są rynną podajnika ze zbiornika podającego do głowicy. Wewnątrz głowicy, płytki wewnętrzne umieszczają O-ring w pozycji odpowiedniej do montażu. Trzpień rozciąga O-ring i umieszcza część na odpowiedniej głębokości do montażu O-ringa. Szczęki ściągające zsuwają rozciągnięty O-ring z trzpienia i zakładają na część.

 

Wymiana oprzyrządowania

 

Głowica montażowa znajduje się na kołkach ustalających i można ją z łatwością zdjąć przy użyciu dwóch śrub.  Wymianę oprzyrządowania dla innego rozmiaru O-ringa lub uszczelnienia można wykonać w kilka minut.Zasada działania

O-ring lub uszczelka jest automatycznie układana w pozycji pionowej w wibracyjnym zbiorniku podającym („tocząca się opona"). Następnie, grawitacyjną rynną podajnika jest ona przenoszona do głowicy montażowej.  Wewnątrz głowicy, płytki wewnętrzne umieszczają O-ring w pozycji odpowiedniej do montażu trzpieniem.

Operator umieszcza część we wgłębieniu trzpienia i przesuwa go do środka.   Następnie, szczęki ściągające zsuwają O-ring z trzpienia i zakładają na część.  W tym samym czasie, końcowka trzpienia wchodzi w wewnętrzną średnicę kolejnego O-ringa lub uszczelki przeznaczonej do montażu.

Pozycja trzpienia wykrywana jest elektronicznie i zostaje on wsunięty przez wewnętrzną średnicę O-ringa.  Ruch trzpienia jest następnie odwracany i O-ring lub uszczelka jest przenoszona do przodu szczęk ściągających, gotowych do kolejnego montażu.

ASP w pozycji wyjściowej z O-ringiem w pozycji gotowej do montażu.

Operator umieszcza część we wgłębieniu trzpienia i dokonuje przesuwu trzpienia, zsuwając O-ring na część i powodując, że końcowka trzpienia przechodzi przez wewnętrzną średnicę kolejnego O-ringa.

Pozycja trzpienia jest wykrywana elektronicznie i przechodzi przez wewnętrzną średnicę O-ringa, rozciągając go do rozmiaru odpowiedniego do montażu.

.

Ruch trzpienia jest następnie odwracany i O-ring jest pokazywany operatorowi, a cykl może zostać powtórzony. 

Konfiguracje

Maszyny Automated Industrial Systems do montażu uszczelek są dostępne w wielu konfiguracjach.  Każdy z modeli można zamówić jako prawostronny (podawanie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara) lub lewostronny (podawanie w kierunku ruchu wskazówek zegara).  Połączenie maszyny prawostronnej i jej lewostronnej wersji jest praktycznym i  ergonomicznym rozwiązaniem dla zastosowań wymagajacych montażu dwóch uszczelek na tej samej części.  Powrót do Maszyna do zakładania zewnętrznych uszczelek O-ring